O zahradním centru

Zahradní centrum v Chuchelně se veřejnosti otevřelo v roce 2011, předcházelo mu dlouholeté úspěšné fungování Zahradnictví Akát, dnešního květinářství na Ostrově v Semilech, jež hned po promocích na brněnské univerzitě v roce 1998 založil majitel Roman Špidlen. O rostliny se zajímal už od útlého dětství, vždy rád trávil čas venku a zahradničení se brzy stalo jeho koníčkem, který ho provázel po celou dobu vzdělávání, a při výběru dalšího studia byla jasnou volbou zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Lednici, kde při studiu všeobecného zahradnictví dosáhl nejvyššího možného vzdělání v oboru. Byl vůbec prvním, kdo zde nabízel komplexní zahradnické služby i s potřebným zbožím. Prostory v Akátu začaly být rychle se rozvíjející službě brzy malé, proto přišel záměr rozšířit svou působnost  a získat velký prostor, kde by bylo možné realizovat vše na jednom místě. Prostranství v Chuchelně u rybníka patřícímu k původnímu mlýnu bylo zcela ideální. Kromě zahradnictví, květinářství a soukromých realizací můžete práci Romana Špidlena vidět i v Semilech, kde je městským zahradníkem.

Zahradní centrum se rozkládá na ploše tří hektarů, kromě samotného zahradnictví a zázemí u rybníka tam patří i pole k pěstování vlastní sadby a zeleniny. Jednou z hlavních myšlenek při budování Zahradního centra bylo zachovat genius loci, zůstat v přírodě a v souladu s ní. I proto bylo hned od začátku v plánu obnovit původní rybník, při jehož čištění a rekultivaci okolí se našly pískovce z původní hráze, které posloužily k vybudování té nové. V celém areálu je velmi pečlivě vybírán používaný materiál – pískovec, čedič, dřevo a kov od místního kováře. V nově vybudovaném zázemí u rybníka se od jara do podzimu konají různé kulturní akce od činohry, přes operu po koncerty, výstavy či již tradiční Dýňobraní, to vše známé pod jménem Kultura na rybníce, kde nad vším drží ochrannou ruku dřevěná socha anděla od Ivety Sadecké.

A čím je Zahradní centrum speciální? Kromě nabídky opravdu komplexních zahradnických služeb určitě  svou dostupností 7 dní v týdnu, 365 dní v roce od 8 do 18 hodin a neutuchající snahou pokaždé splnit přání zákazníka, i když je specifické a velmi obtížně splnitelné, a neustále se rozšiřujícím sortimentem dostupným v rámci celého roku, ne pouze sezónně.

V Zahradním centru naleznete vše od malých venkovních a pokojových rostlin až po velké alejové stromy a vše, co potřebujete k jejich výsadbě. Na jaře je v nabídce kompletní sadba zeleniny a květin, největší výběr balkonových a sazeček, před vánocemi zase vánoční stromky, a to čerstvě řezané, nebo v květináči.

Mezi rostlinami nabízíme pokojové rostliny, letničky a balkonové rostliny, skalničky a trvalky, bylinky, růže, vinnou révu, okrasné dřeviny, ovocné dřeviny, subtropické rostliny, vodní a bahenní rostliny, bonsaje, popínavé rostliny, cibuloviny, semínka a travní směsi.

V nabídce najdete také zeleninu vypěstovanou přímo v zahradnictví a od regionálních pěstitelů, např. Vysocké zelí, jablka Tuchoraz, cibuli, česnek a brambory, konzumní i sadbové. Můžete si zde zakoupit též kvalitní výběrová vína od pana Plačka z Moravských Bránic.

V rámci sortimentu si můžete vybrat vše, co souvisí se zahradou – balené substráty od 5 do 250 litrů, ale i dvou kubíkové žoky volně naplněného substrátu, hnojiva, zahradní doplňky, textilie, popruhy, ochranu proti okusu, nářadí, solitérní kameny z Itálie ve formě kamenů či drtě a dekorace.